متن خبر تولید ملی :

بانک اطلاعاتی تولید ملیتولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، شعاری بود که در ابتدای سال، باعث ایجاد دلگرمی تولید کنندگان و کارکنانشان شد، دلگرمی که متاسفانه خیلی به درازا کشیده نشد. در همین راستا، به بیان نامه ای که اخیراً برای جناب آقای مرتضی بابایی تهیه کننده برنامه یادداشت سال شبکه تهران ارسال کردم اشاره مینمایم. شایان ذکر است که  برنامه زنده تلویزیونی یادداشت سال ، با هدف گرامیداشت و یاد آوری شعار تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، محصول گروه دانش و اقتصاد شبکه تهران سیما است که در یک فرصت ۴۰ دقیقه ای، روزهای چهارشنبه عصر از ساعت ۱۵:۴۵ الی ۱۶:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می شود. این برنامه یک میزگرد گفتگو محور است که با دعوت از مسئولان و فعالان اقتصادی کشور به بررسی و نقد سیاست ها و برنامه ها این حوزه می پردازد.

متن نامه :

بسمه تعالی
تهیه کننده محترم برنامه تلوزیونی یادداشت سال
جناب آقای بابایی
با عرض سلام و ادب، در خصوص تحقق شعار سال تولید ملی و راهکارهای پیش گرفته شده توسط ۳ قوه حرف ها و بحث های بسیاری است. به طور کلی معتقدم یکی از عمده مشکلاتی که باعث عدم رسیدن به اهداف اصلی در تصمیم گیری های کلان کشور می باشد، عدم وجود تفکری زیربنایی در بسیاری از موارد مشابه بوده است. شاید این نوع دید و طرز تفکر ناشی از عوامل محیطی و سیاسی برای سریع به نتیجه رسیدن طرح ها باشد که لاجرم توسط مدیران انتخاب و به کار گرفته می شود و به عقیده ام با همین نسبتی که باعث سرعت بخشیدن برای رسیدن به سراب ها می باشد، باعث می شود از اهداف والا و اصلیمان بازمانیم.
جهت عدم اطاله کلام، به دور از شعارها و گنده گویی های سیاسی و جهت ارائه راهکاری عملی و عملیاتی، به سراغ طرح اصلی که بر پایه آن سایت تولید ملی (www.toolidemelli.ir) شکل گرفته می روم و ادامه کلام می کنم. همانگونه که مستحضرید، وجود اطلاعات قابل اطمینان و جامع در شرایط کنونی که شاهد افزایش روز افزون و بدون حد و مرز اطلاعاتی هستیم، شاه کلید و مبنایی پایه ای برای تصمیم گیری، مقایسه و تحلیل و به تبع آن نیل به اهداف و چشم اندازهای هر طرح و ایده ای می باشد. در این میان، هدف بزرگ و ملی چون، حمایت از تولید ملی، که از جنبه های مختلفی چون جامعه فرهنگی، جامعه صنعتی، ابزارهای تکنولوژیکی و پیشنیازهای علمی قابل تحلیل و بررسی می باشد، قطعاً نیاز اولیه ای چون اطلاعات را در بطن خود دارد. جامعیت، کامل بودن و قابل اطمینان بودن این اطلاعات است که باعث اطمینان سیاستگذاران، مصرف کنندگان، تولید کنندگان و حتی بازرگانان فعال در حوزه صادرات و واردات می گردد. حمایت از تولید ملی را چه از نظر فردی که به مصرف کننده شخصی ختم می شود، و چه از نظر سیاستگذاران و تولید کنندگان بررسی کنیم، خواهیم دید همگی پیشنیازی به این بانک اطلاعاتی دارند که با تحقق آن هر کدام بسته به نیاز خود، از آن بهره مند می گردند. بر همین اساس، در اوایل این سال، طرحی با نام طرح ملی بانک اطلاعات محصولات ملی را عنوان کردم، طرحی که از نظر اینجانب، پیشنیازی است برای جوابگویی به تمامی نیازهای شعار ملی سال. از آنجا که نامه به درازا می کشد، تنها به بازگویی قسمت هایی اصلی از این طرح و ارائه پلان های راهبردی آن به پیوست بسنده می کنم. این بانک اطلاعاتی متشکل از ۴ زیرگروه اصلی به عنوان های ۱- محصولات صنعتی، ۲- محصولات کشاورزی، دامپروری و آبزیان دریایی ۳- محصولات فرهنگی و ۴- محصولات علمی می باشد. هر کدام از این زیر مجموعه ها دارای ۳ زیرمجموعه به عنوان های ۱- جمع آوری اطلاعات، ۲- اطلاع رسانی و ۳- پالایش اطلاعات می باشد و هر قسمت دارای وظایف و زیرمجموعه هایی برای اجرا و پیاده سازی می باشند. عمده فعالیت های شکل گرفته که باعث تحقق اهداف اصلی این طرح می گردد به زیرمجموعه پالایش اطلاعات مربوط است. طرح تدوین شده فوق دارای بیش از ۵۰ صفحه شرح می باشد که بر اساس بررسی ها و شرح کاری هر کدام از قسمت ها تدوین گشته است. تفاوت عمده این طرح با بانک های اطلاعاتی کم و بیش موجود در دستگاه ها و سازمان های موجود در محصول محور بودن آن و نیز جامعیت آن است . طرح فوق قابل پیاده سازی در ۶ سطح مختلف می باشد که از طرح ملی شروع شده و به شرکت خصوصی ختم می شود که قطعاً هر چه به سمت پایین تر آییم، از اهداف کلان و عمده این طرح دور می شویم.
با توجه به زیربنایی بودن این طرح، اهداف و دستاوردهای متعددی برای دستیابی قابل طرح است که در این جا تنها به قسمتی از آن اشاره می کنم :
۱- تسهیل در ایجاد شناخت مصرف کنندگان داخلی از محصولات تولید شده ایرانی به منظور انتخاب بهترین جایگزین برای کالاهای مصرفی وارداتی .
۲- ایجاد بانک اطلاعاتی عظیم از تولیدات ملی جهت تسهیل در معرفی کالاهای تولیدی کشور به بازرگانان دیگر کشور ها و تسریع در امر صادرات.
۳- کمک به رفع مشکلات تکنولوژیکی محصولات تولیدی و ارائه راهکارهای ارتقاء بهره وری در جهت بهبود کیفی محصولات داخلی با ارائه داده های مورد نیاز.
۴- فراهم شدن امکان شناسایی مقدار واقعی تولید محصولات داخلی در جهت کمک به سیاست های تنظیم بازار و اختصاص تسهیلات مورد نظر برای حمایت از تولید کنندگان .
۵- توانایی شناسایی واحد های تولیدی هم سو و کوچک جهت ادغام یا تشکیل تعاونی های بزرگ در راستای کم شدن هزینه های جاری تولید و درنتیجه ایجاد توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاری بیشتر در جهت بهبود کیفی و تکنولوژیکی محصولات تولیدی .
۶- امکان برقراری ارتباط میان واحدهای تولیدی مرتبط در جهت شناخت و استفاده از محصولات و قطعات تولیدی یکدیگر و عدم انجام کارهای موازی و تکراری .
۷- امکان ایجاد شناخت جامع از بازار محصولات تولید شده داخلی توسط سرمایه گذاران خارجی و داخلی و تشخیص کمبودها و نیازهای بازار جهت ایجاد واحدهای تولیدی سود ده .
این طرح خدمت اساتیدی مانند استاد حسن عباسی، دکتر داوودی و عده ای دیگر از صاحب نظران، ارائه گشته و از کانال های مختلفی در ماه های اولیه امسال برای اجرا به دستگاه ها و سازمان های مختلفی ارائه شده است که پس از پاره ای از بی مهری ها، سستی ها و بی توجهی های صورت گرفته، تصمیم بر این گرفتم که قسمت سایت اینترنتی که در زیرمجموعه قسمت اطلاع رسانی می باشد را راه اندازی کرده و حداقل، به وظیفه خود در این میان عمل کرده باشم.
در آخر متذکر می شوم که هدف از ارائه، تدوین و پی گیری های اینجانب، چیزی به جز احساس وظیفه برای لبیک گفتن به امر ولی فقیه خود نبوده و نیست. ان شاء ا… که همگی به وظیفه خود در مقابل امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری و شهدایمان عمل کرده و در مقابل خداوند متعال، سرافراز گردیم.

و من الله توفیق
علی اصغر ابدی
مدیر سایت تولید ملی
دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات دانشگاه امیرکبیر

پی نوشت : استفاده از این مطلب با ذکر منبع و ارائه لینک سایت تولید ملی بلا مانع است .

دیدگاه خود را ارسال کنید

*

code

تولید ملی، تولید ایران، سال تولید ملی، تولید ملی حمایت، حمایت از تولید ملی

ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص تولید ملی

تولید ملی : حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی با  که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، دولت را مکلف کردند برای تسریع در عملیاتی کردن این سیاست‌ها در کمترین زمان ممکن، راهکارها را تنظیم کرده و... "ادامه خبر"

تولید ملی در گرو زیربنای اطلاعاتی

تولید ملی : تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، شعاری بود که در ابتدای سال، باعث ایجاد دلگرمی تولید کنندگان و کارکنانشان شد، دلگرمی که متاسفانه خیلی به درازا کشیده نشد. در همین راستا، به بیان نامه ای که اخیراً برای جناب آقای مرتضی بابایی تهیه کننده... "ادامه خبر"

تبدیل تهدید به فرصت با حمایت از تولید ملی

تولید ملی : تولید ملی در این تلاطم بازار ارز دچار چالش هایی گشته است که نه بر تولید کننده که به صورت مستقیم با این مسئله مواجه است ، و نه بر مصرف کننده داخلی که افزایش قیمت تمام شده محصولات را لمس میکند ، پوشیده نیست . تحریم ها و کارشکنی های صورت گرفته از سمت دولت... "ادامه خبر"

تولید ملی ، همت ملی ، راهکاری برای حمایت از تولید

تولید ملی : تولید ملی در بسیاری از جنبه ها قابل تحلیل است و این که چه راه هایی ما را به تحقق این مهم میرساند ، همواره از جنبه های متعددی مطرح شده است . اما امروزه در بسیاری از تحلیل ها و نقد هایی که در خصوص تحقق شعار سال یعنی تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی... "ادامه خبر"

تولید ملی کماکان اولین اولویت کشور

تولید ملی : تولید ملی امروزه در چه جایگاهی در کشور قرار دارد ؟ با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد در خصوص تولید ملی و نیز اوضاع اقتصادی اخیر کشور و تشدید تحریم ها ، همگان بر این باور هستند که تولید ملی کماکان اولین اولویت کشور بوده و مسئولین و... "ادامه خبر"

جای خالی تولید ملی در سینما

تولید ملی : الف – شاهرخ صالحی کرهرودی: ایران پس از انقلاب اسلامی توانسته است با بهره‌گیری از “کار و سرمایه متخصصان ایرانی” در بسیاری از عرصه‌های مورد نیاز کشور به خودکفایی رسیده و بتواند با بهره‌گیری از “تولید ملی” در راستای حذف وابستگی‌ها گام... "ادامه خبر"

دشمن شماره یک تولید ملی عدم بکارگیری فارغ‌التحصیلان است

تولید ملی : مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه : تحقق اهداف سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مدنظر رهبر فرزانه انقلاب تنها راهکار برون‏رفت از مشکلاتی است که دشمنان ایجاد کرده‏ اند. خسرو عزیزی سه‌شنبه شب در نخستین هم‏اندیشی... "ادامه خبر"

مهمترین ثروت مورد نیاز رونق تولیدملی چیست؟

تولید ملی : اگر مهمترین ثروت کشور برای رونق تولید ملی نه نفت است، نه تمدن، نه اعتماد به نفس و بلند پروازی، نه قوانین حمایتی، نه صنایع دانش بنیان حال و آینده، پس این ثروت چیست؟ به گزارش تولید ملی ، قتصاد ما باید “مغز محور” باشد. از ابتدا بگذارید مشخص کنیم که... "ادامه خبر"

تشکیل کمیسیون تولید ملی منوط به توافق

تولید ملی : جعفر قادری با اشاره به برگزاری دو جلسه نمایندگان مجلس ومسئولان دولتی برای بررسی مشکلات اقتصادی کشوردر هفته گذشته اظهارداشت: در تعطیلات مجلس دو جلسه مشورتی با مسئولان دولتی برگزار شد که البته به دلیل تعطیل بودن مجلس و عدم حضور همه اعضای تعیین شده... "ادامه خبر"

تشکیل فراکسیون تولید ملی در مجلس نهم

تولید ملی : حسین گروسی نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی، از تشکیل فراکسیون تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی خبرداد و گفت: هم اکنون ۱۹۰ نفر از نمایندگان عضویت این فراکسیون را امضاء کرده اند و این فراکسیون هفته آتی تشکیل جلسه می دهد. وی در ادامه درباره... "ادامه خبر"

رونق تولید ملی ، پیوند خلاقیت دانشجویان

تولید ملی : به گزارش ایرنا، اعضای تیم دانشجویی کمیکار دانشگاه محقق اردبیلی که نام ˈونداˈ به معنای امید و آرزو را برای خود برگزیده اند، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: شعار ˈما می توانیمˈ برای جوانان ایرانی در همه حال، دست یافتنی... "ادامه خبر"

چه اقداماتی به تولید ایرانی لطمه می‌زند؟

تولید ملی : مزیت رقابتی شاید بتوان کلیدی‌ترین واژه را در بحث تولید ایرانی و حمایت از آن، مفهوم «مزیت رقابتی» دانست. این اهمیت از آن جهت است که سنگ بنا و محور تمام بحث‌های مربوط به رقابت میان بنگاه­ها با یک‌دیگر و هم‌چنین رقابت میان بنگاه‌های داخلی با رقبای... "ادامه خبر"

الزامات تولید ملی در شرایط تحریم

تولید ملی : گروه اقتصادی برهان/ کرم سلیمانی؛ شرایط کنونی کشور از چند جهت حساس است. از یک طرف غرب تحریم‌های نفتی برضد کشور را آغاز کرده، تحریم‌هایی که به اعتقاد برخی پاشنه‌ی آشیل اقتصاد کشور را هدف‌گذاری کرده است. از طرف دیگر دولت فاز اول هدفمندی یارانه‌ها را... "ادامه خبر"

چاه ویل «ولع مصرف» در مسیر تولید ملی

تولید ملی : حمایت از کار و سرمایه ایرانی را نمی‌توان و نباید تنها به وجه تولید فروکاست. این سکه روی دیگری نیز دارد که همانا مقوله مصرف و مصرف کننده است. فارغ از سیاست‌های حمایتی از تولید کننده داخلی، مانند طرح ممنوعیت تبلیغ کالاهای خارجی مصرف کننده نیز... "ادامه خبر"

کاهش ۳۰ درصدی حجم ترانزیت کالا در مرزهای کشور

تولید ملی : مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین‌المللی شامخ فرابر، با بیان این که حمایت از تولید ملی در صورت فراهم کردن زمینه‌های رشد صنایع تولیدی در کشور، موجب تقویت نوآوری و بروز خلاقیت صنعتی می‌شود، یادآور شد: هرگونه ضعف و نقصانی در حمایت از تولید ملی می‌تواند... "ادامه خبر"

حامیان سایت تولید ملی :
طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)

صفحه اصلی سایت تولید ملی | درباره سایت تولید ملی | ثبت محصولات در سایت تولید ملی | تبلیغات در سایت تولید ملی | جستجوی پیشرفته در تولید ملی