متن خبر تولید ملی :

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تولید ایرانی عباس معمار نژاد رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: هدف اصلی گمرک کاهش زمان و هزینه تشریفات ترخیص کالا است که بخش قابل ملاحظه ای از آن، در گرو تصمیمات و سیاست های سازمان های مرتبط با امر تجارت است.

ایرانی تولیدمعاون وزیر اقتصاد تشریح کرد: به محض اعلام زمان بندی مزبور از سوی سازمان های مرتبط جدول متوسط زمان انجام تشریفات گمرکی کالا ها به گمرکات سراسر کشور ابلاغ می شود تا در صورت کندی در روند انجام این امر مراتب اعلام شود.

به گفته وی این امر گامی موثر در راستای کاهش زمان و هزینه انجام تشریفات گمرکی و تحقق شعار جهاد اقتصادی و همچنین تولید ملی‘ حمایت ازکار و سرمایه ایرانی خواهد بود.

واردات؛ ۷ درصد کاهش ارزشی، ۱۱ درصد افزایش وزنی

وی در خصوص آمار تجارت خارجی در ۵ ماهه سال جاری اظهار داشت: حدود ۱۸ میلیارد دلار در ۵ ماهه اول امسال صادرات کالا و خدمات انجام شد و ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نیز به ارزش ۲۱٫۹ میلیارد دلار واردات داشتیم که از نظر ارزشی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش دارد ولی از نظر وزنی ۱۱ درصد میزان واردات افزایش یافته است.

به گفته وی افزایش صادرات کالاهای غیر از گروه نفتی ۲۷ درصد رشد داشته و در بخش صادرات نیز از ۶ هزار و ۸۰۰ ردیف تعرفه ای در دو هزار و ۵۹۴ ردیف صادرات انجام شد.

معمارنژاد با اعلام اینکه در ۵ ماهه نخست امسال میزان صادرات به حدود ۳۰ میلیون تن رسید، بیان داشت: صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در این مدت به ارزش ۱۵٫۷ میلیارد دلار رسید که شامل میعانات گازی، پتروشیمی و سایر کالاها بوده است.

به حداقل رسانیدن سهم کالای مصرفی از واردات

وی تاکید کرد: به صورت کلی در ۴ هزار و ۸۰۳ ردیف تعرفه ای واردات انجام دادیم که بخش عمده ای از آن مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است و کالاهای مصرفی بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهد.

معمارنژاد گفت: حدود ۷۳ درصد واردات در دوره یاد شده مواد اولیه و کالاهای واسطه ای مانند نهاده های دامی است و حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد واردات کالاهای سرمایه ای مانند ماشین آلات و تجهیزات و در نهایت ۱۱ تا ۱۲ درصد واردات نیز کالاهای مصرفی بوده است.

وی از تراز تجاری مثبت با ۹۰ کشور دنیا و تراز تجاری منفی با ۸۳ کشور سخن گفت و افزود: به صورت کلی طی ۵ ماه نخست امسال با ۱۷۳ کشور دنیا مبادله تجاری انجام شد.

معمارنژاد گفت در ۵ ماهه سال جاری ۴٫۵ میلیون تن کالا از کشورترانزیت شدکه این میزان نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۸ درصد رشد داشت.

واردات نزدیک به ۱۶ هزار خودرو به کشور در ۵ ماه اخیر

وی با اعلام اینکه در ۵ ماهه اخیر سال جاری ۱۵ هزار و ۷۵۶ دستگاه خودرو به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار به کشور وارد شد، گفت: متوسط ارزش هر خودرو ۲۱ هزار و ۷۰۰ دلار است و نسبت به سال گذشته از نظر تعداد واردات خودرو ۲۹ درصد رشد یافته است. در سال گذشته ۴۵ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شد.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: واردات نهاده های دامی طی ۵ ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال گذشته در گندم، جو، ذرت و کنجاله سویا حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است.

عباس معمارنژاد در خصوص تعداد موافقت نامه های گمرکی ایران با کشورهای جهان افزود: هم اکنون با حدود ۴۳ کشور دنیا توافقنامه گمرکی داریم و از این تعداد، ۳۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد هستند.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در حال حاضر با ۱۰ کشور عضو این جنبش برای نهایی کردن موافقت نامه گمرکی مذاکرات اولیه را انجام داده ایم.

وی در خصوص حجم مبادلات تجاری با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: از سال ۸۴ تا چهار ماهه اول امسال حدود ۸۷ میلیارد دلار صادرات به این کشورها داشته ایم و میزان واردات نیز ۱۴۳ میلیارد دلار و مجموعا حجم تجارت ۲۳۰ میلیارد دلار بوده است.

ارسال آئین نامه جدید گمرکی به دولت

معمارنژاد از تدوین آئین نامه جدید گمرکی و ارسال آن به دولت خبر داد و گفت: تا پایان مهر ماه سال جاری آئین‌نامه قانون جدید گمرکی تصویب و نهایی خواهد شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در باره تعدادگمرکات تخصصی برای ورود برخی از گروه کالایی افزود: هم اکنون برای ۱۹ تا ۲۰ گروه کالایی از جمله فرش، لوازم رایانه و فناوری اطلاعات و لاستیک خودرو مجوز گمرک تخصصی صادرشده و در حال فعالیت است.

وی گفت: صدور مجوز ورود این گروه کالایی نیاز به تخصص دارد بنابراین برای تسهیل در ورود این کالاها آنها را در گمرکات خاصی ساماندهی کردیم و واردات آنها از همه گمرکات آزاد نیست.

معمارنژاد همچنین در ارتباط با وضعیت ایجاد گمرکات اختصاصی در کشور با بیان اینکه گمرک اجازه صدور این نوع مجوز را نیز دارد، گفت: این کار مستلزم درخواست سازمان یا شرکتی است که حجم بالایی از کار را داشته باشد اما تنوع واردات آن پایین باشد.

وی ادامه داد: یکی از این گمرکات گمرک نفت است که طی تفاهمنامه‌ای که با وزارت نفت داشتیم، به زودی فعالیت آن آغاز می‌شود و در حال حاضر در مراحل جانمایی و راه اندازی قرار دارد.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه قبل از این دو گمرک اختصاصی دیگر در کشور به درخواست شرکت‌ها ایجاد شده است، بیان داشت: شرکت ذوب آهن و فولاد مبارکه قبل از این مجوز واردات کالا از طریق گمرکات اختصاصی را دریافت کرده‌اند.

منبع : تولید ایرانی

دیدگاه خود را ارسال کنید

*

code

تولید ملی، تولید ایران، سال تولید ملی، تولید ملی حمایت، حمایت از تولید ملی

ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص تولید ملی

تولید ملی : حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی با  که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، دولت را مکلف کردند برای تسریع در عملیاتی کردن این سیاست‌ها در کمترین زمان ممکن، راهکارها را تنظیم کرده و... "ادامه خبر"

تولید ملی در گرو زیربنای اطلاعاتی

تولید ملی : تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، شعاری بود که در ابتدای سال، باعث ایجاد دلگرمی تولید کنندگان و کارکنانشان شد، دلگرمی که متاسفانه خیلی به درازا کشیده نشد. در همین راستا، به بیان نامه ای که اخیراً برای جناب آقای مرتضی بابایی تهیه کننده... "ادامه خبر"

تبدیل تهدید به فرصت با حمایت از تولید ملی

تولید ملی : تولید ملی در این تلاطم بازار ارز دچار چالش هایی گشته است که نه بر تولید کننده که به صورت مستقیم با این مسئله مواجه است ، و نه بر مصرف کننده داخلی که افزایش قیمت تمام شده محصولات را لمس میکند ، پوشیده نیست . تحریم ها و کارشکنی های صورت گرفته از سمت دولت... "ادامه خبر"

تولید ملی ، همت ملی ، راهکاری برای حمایت از تولید

تولید ملی : تولید ملی در بسیاری از جنبه ها قابل تحلیل است و این که چه راه هایی ما را به تحقق این مهم میرساند ، همواره از جنبه های متعددی مطرح شده است . اما امروزه در بسیاری از تحلیل ها و نقد هایی که در خصوص تحقق شعار سال یعنی تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی... "ادامه خبر"

تولید ملی کماکان اولین اولویت کشور

تولید ملی : تولید ملی امروزه در چه جایگاهی در کشور قرار دارد ؟ با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم بجنورد در خصوص تولید ملی و نیز اوضاع اقتصادی اخیر کشور و تشدید تحریم ها ، همگان بر این باور هستند که تولید ملی کماکان اولین اولویت کشور بوده و مسئولین و... "ادامه خبر"

جای خالی تولید ملی در سینما

تولید ملی : الف – شاهرخ صالحی کرهرودی: ایران پس از انقلاب اسلامی توانسته است با بهره‌گیری از “کار و سرمایه متخصصان ایرانی” در بسیاری از عرصه‌های مورد نیاز کشور به خودکفایی رسیده و بتواند با بهره‌گیری از “تولید ملی” در راستای حذف وابستگی‌ها گام... "ادامه خبر"

دشمن شماره یک تولید ملی عدم بکارگیری فارغ‌التحصیلان است

تولید ملی : مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه : تحقق اهداف سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مدنظر رهبر فرزانه انقلاب تنها راهکار برون‏رفت از مشکلاتی است که دشمنان ایجاد کرده‏ اند. خسرو عزیزی سه‌شنبه شب در نخستین هم‏اندیشی... "ادامه خبر"

مهمترین ثروت مورد نیاز رونق تولیدملی چیست؟

تولید ملی : اگر مهمترین ثروت کشور برای رونق تولید ملی نه نفت است، نه تمدن، نه اعتماد به نفس و بلند پروازی، نه قوانین حمایتی، نه صنایع دانش بنیان حال و آینده، پس این ثروت چیست؟ به گزارش تولید ملی ، قتصاد ما باید “مغز محور” باشد. از ابتدا بگذارید مشخص کنیم که... "ادامه خبر"

تشکیل کمیسیون تولید ملی منوط به توافق

تولید ملی : جعفر قادری با اشاره به برگزاری دو جلسه نمایندگان مجلس ومسئولان دولتی برای بررسی مشکلات اقتصادی کشوردر هفته گذشته اظهارداشت: در تعطیلات مجلس دو جلسه مشورتی با مسئولان دولتی برگزار شد که البته به دلیل تعطیل بودن مجلس و عدم حضور همه اعضای تعیین شده... "ادامه خبر"

تشکیل فراکسیون تولید ملی در مجلس نهم

تولید ملی : حسین گروسی نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی، از تشکیل فراکسیون تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی خبرداد و گفت: هم اکنون ۱۹۰ نفر از نمایندگان عضویت این فراکسیون را امضاء کرده اند و این فراکسیون هفته آتی تشکیل جلسه می دهد. وی در ادامه درباره... "ادامه خبر"

رونق تولید ملی ، پیوند خلاقیت دانشجویان

تولید ملی : به گزارش ایرنا، اعضای تیم دانشجویی کمیکار دانشگاه محقق اردبیلی که نام ˈونداˈ به معنای امید و آرزو را برای خود برگزیده اند، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: شعار ˈما می توانیمˈ برای جوانان ایرانی در همه حال، دست یافتنی... "ادامه خبر"

چه اقداماتی به تولید ایرانی لطمه می‌زند؟

تولید ملی : مزیت رقابتی شاید بتوان کلیدی‌ترین واژه را در بحث تولید ایرانی و حمایت از آن، مفهوم «مزیت رقابتی» دانست. این اهمیت از آن جهت است که سنگ بنا و محور تمام بحث‌های مربوط به رقابت میان بنگاه­ها با یک‌دیگر و هم‌چنین رقابت میان بنگاه‌های داخلی با رقبای... "ادامه خبر"

الزامات تولید ملی در شرایط تحریم

تولید ملی : گروه اقتصادی برهان/ کرم سلیمانی؛ شرایط کنونی کشور از چند جهت حساس است. از یک طرف غرب تحریم‌های نفتی برضد کشور را آغاز کرده، تحریم‌هایی که به اعتقاد برخی پاشنه‌ی آشیل اقتصاد کشور را هدف‌گذاری کرده است. از طرف دیگر دولت فاز اول هدفمندی یارانه‌ها را... "ادامه خبر"

چاه ویل «ولع مصرف» در مسیر تولید ملی

تولید ملی : حمایت از کار و سرمایه ایرانی را نمی‌توان و نباید تنها به وجه تولید فروکاست. این سکه روی دیگری نیز دارد که همانا مقوله مصرف و مصرف کننده است. فارغ از سیاست‌های حمایتی از تولید کننده داخلی، مانند طرح ممنوعیت تبلیغ کالاهای خارجی مصرف کننده نیز... "ادامه خبر"

کاهش ۳۰ درصدی حجم ترانزیت کالا در مرزهای کشور

تولید ملی : مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین‌المللی شامخ فرابر، با بیان این که حمایت از تولید ملی در صورت فراهم کردن زمینه‌های رشد صنایع تولیدی در کشور، موجب تقویت نوآوری و بروز خلاقیت صنعتی می‌شود، یادآور شد: هرگونه ضعف و نقصانی در حمایت از تولید ملی می‌تواند... "ادامه خبر"

حامیان سایت تولید ملی :
طراحی سایت ف.ا ام البنین (س)

صفحه اصلی سایت تولید ملی | درباره سایت تولید ملی | ثبت محصولات در سایت تولید ملی | تبلیغات در سایت تولید ملی | جستجوی پیشرفته در تولید ملی